RESTAURANTS IN LATVIA

HOTELS IN LATVIA

Informācija plašsaziņas līdzekļiem
Rīga, 2022. gada 24. janvārī

NEKUSTAMĀ ĪPAŠUMA NODOKĻA AUGSTĀS LIKMES APDRAUD VIESMĪLĪBAS UZŅĒMUMU DARBĪBU RĪGĀ

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) ir nosūtījusi vēstuli Rīgas domes priekšsēdētājam M.Staķim aicinot tikties, lai skaidrotu kritisko situāciju nozarē un apspriestu risinājumus nekustamā īpašuma likmes samazināšanai.

Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) 2021. gadā vairākkārt informēja Rīgas domes (RD) priekšsēdētāju M.Staķi, RD Finanšu un administrācijas lietu komitejas priekšsēdētāja vietnieku J. Ozolu un RD Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes vadību par kritisko situāciju Rīgas naktsmītņu segmentā aicinot sekot citu valstu galvaspilsētu un Latvijas pilsētu paraugam – samazināt nekustamā īpašuma nodokli viesmīlības uzņēmumiem.

LVRA kopā ar RD Finanšu un administrācijas lietu komitejas un RD Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes vadību detalizēti analizēja situāciju Rīgā, Latvijā un Baltijā, izvērtēja potenciālo ietekmi uz pašvaldības budžetu un apsprieda iespējamos scenārijus. Diemžēl, aizbildinoties  ar milzīgo  RD budžeta deficītu un sarunās manipulējot ar sociāli jūtīgām tēmām, nozarei labvēlīgs lēmums netika pieņemts. Rīgā joprojām tiek piemērota Baltijas valstīs augstākā  nekustamā īpašuma nodokļa likme; tā ir 3 reizes augstāka kā Tallinā un 2 reizes augstāka kā Viļņā.

Sakarā ar COVID-19 izplatību un ar tā ierobežošanu saistītajiem pasākumiem, nozare ir nokļuvusi vēsturiski smagākajā krīzē. Kā liecina Centrālās Statistikas pārvaldes dati – viesnīcu skaits Rīgā 2019. gadā bija 132, toties jau 2020. gada nogalē vairs tikai 80.

LVRA vērš uzmanību, ka ņemot vērā esošos ierobežojumus, atšķirībā no citām Eiropas valstīm, ienākošais tūrisms Latvijā ir faktiski apturēts un visa ienākošā tūrisma nozare ir uzskatāma par ierobežotu. Ierobežota pakalpojumu pieejamība un nenoteiktība joprojām bremzē ienākošā tūrisma darbības iespējas, ievērojami samazinot izredzes nozares sekmīgai darbībai arī 2022. gadā. Papildus tam - 2022. gads ir sācies ar neadekvāti augstām energoresursu izmaksām.

Ievērojot to, LVRA atkārtoti, lūdz, paredzēt šādas izmaiņas nekustamā īpašuma nodokļa aprēķinā:

  • piemērot atlaidi viesnīcām visā pilsētas teritorijā neatkarīgi no apsaimniekošanas modeļa un ēkas izmantošanas mērķa;
  • piemērot atlaidei pakāpeniskuma principu, likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli” noteikto samazinājuma % apmērā, t.i. nosakot, ka 2022. gadā - 70%, 2023. gadā – 50%, 2024. – 25%, 2025.gadā – 25%.

LVRA piedāvātais princips korelē ar Rīgas Investīciju un tūrisma aģentūras prognozēm par ārvalstu tūristu skaitu Rīgā no 2019. gadā fiksētā tūristu apjoma.

RD lēmums par atlaides piemērošanu nekustamā īpašuma nodoklim viesnīcām:

  • palīdzēs saglabāt nozares „mugurkaulu” (kā zināms, pilsēta var pretendēt uz liela mēroga starptautiskiem pasākumiem, koncertiem tikai tad, ja ir pieejams noteikts skaits naktsmītņu/viesu istabu);
  • ļaus Rīgai būt konkurētspējīgai brīdī, kad atsāksies aktīva tūristu plūsma;
  • dos pozitīvu signālu ārvalstu investoriem gan attiecībā uz jau veikto darījumu, gan plānoto attīstību Latvijā vēlākā laika periodā.

 

Par LVRA un viesmīlības nozari:
Viesmīlības uzņēmumi - naktsmītnes un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi - ir nozīmīga tūrisma nozares sastāvdaļas, kas veido  5% no Latvijas IKP.  Latvijas viesmīlības nozare 2019. gadā Latvijas valstij nodokļos samaksājusi 147 miljonus eiro, kas ir par 16,5% vairāk nekā gadu iepriekš, liecina VID dati. Nozares analīze liecina, ka nozares uzņēmumi nodokļos valstij nomaksājuši 20% no apgrozījuma, kas ir pusotru reizi vairāk nekā citu nozaru uzņēmumi. Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācija (LVRA) ir profesionāla darba devēju organizācija, kas apvieno naktsmītnes un sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumus profesionālai sadarbībai, ar mērķi, uzlabot klientu apkalpošanas kvalitāti, sakārtot Latvijas viesnīcu tirgu un pārstāvēt Latvijas viesnīcu un restorānu biznesu pasaulē. LVRA ir asociācijas „Viesnīcas, restorāni un kafejnīcas Eiropā” (HOTREC) biedrs

 Papildus informācija:
Jānis Naglis, LVRA Prezidents
Mob. tālr.: 29207043, e-pasts: jnaglis123@gmail.com
Santa Graikste, LVRA izpilddirektore
Mob. tālr.: 29484738, e-pasts: Santa.Graikste@hotel.lv